Podstawowy sos pomidorowy do przechowania na zime

Wczesną jesienia często udaje się zdobyć kosz (bushel) swieżych pomidorów prosto z pola – wtedy je parzę partiami, spokojnie siadam, obieram i przetwarzam w ilościach i technikach, które pasują.

Z ilości poniżej powinno wyjść 8 słoików 1/2 litra każdy. Ja w takich konserwuje, bo zwykle 1/2 litrowa porcja wystarcza naszej domowej gromadce.  Czasem też dzielę na stosowne torebki plastikowe i mrożę – to mniej wygodne i chyba trochę mniej pachnące, ale zajmuje mniej miejsca..  Róbmy, jak wygodnie.

Trzeba mieć sposób na obieranie- przygotuj duzy garnek z wrzątkiem i wielka miskę z zimna wodą (dobrze mieć zapas lodu, co jakiś czas dorzucać).

 • 4 kg pomidorów (najlepiej oliwkowe, czyli podłużne, też znane w Ameryce jako Roma Tomatoes),
 • 8 ząbków czosnku,
 • 15 listków bazylii,
 • 1/4 szklanki oliwy z oliwek.
 1. Natnij płasko każdy pomidor na czubku głowy na krzyż – to pomaga w obieraniu ze skórki
 2. Wkładaj partiami do garnka z wrzątkiem, na kilka minut (2-3). Wrzątek powinien utrzymać temperaturę, dlatego partami, i dlatego na ogniu cały czas. Ma bulgotać, ale nie mocno.
 3. Z wrzątku wyjmuj pomidory łyżką cedzakową wprost do mroźnej kąpieli.
 4. Potem na gęste sitko – niech odpoczną i obciekną.
 5. Sparzone pomidory obieramy ze skórki i kroimy w ćwiartki.
 6. W dużym garnku o grubym dnie rozgrzej tyle oliwy, by przykryła dno
 7. Wrzuć obrane ząbki czosnku i zrumień je na złoto (trzeba uważać, żeby się nie przypaliły, bo wtedy wszystko trzeba wyrzucić!)
 8. Dodaj pomidory i bazylię i na bardzo małym ogniu dusisz około godziny, pod uchyloną przykrywką, aż będą miały bardziej jednolitą konsystencję.
 9. W trakcie duszenia pomagasz pomidorom rozpaść się, rozgniatając je tłuczkiem do ziemniaków lub wielkim widelcem.
 10. Gdyby miały za dużo soku, należy je odparować.
 11. Piekarnik wystartuj  do 250F/120°C.
 12. Sos nakładaj do słoików, zamykasz delikatnie i wstawiasz do piekarnika.
 13. Gdy sos w słoikach zacznie bulgotać, trzymaj je w piekarniku jeszcze pół godziny – w sumie wekowanie trwa około 40 minut.

Sos możesz w zimie użyć do dań, do których latem i wczesną jesienią dodaje się świeże, duszone pomidory, np. do różnych klusek, do sosu bolognese, do gołąbków.

This entry was posted in Sauces served hot / Sosy gorące, Savoury, spicy and hot / ostre, kwaśne i inne. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *