Kluski Kładzione

Bardzo pożyteczne jako dodatek do wytwornych potraw, ale doskonale jako podstawa studenckich tanich (a pożywnych) obiadków. Doskonały nośnik do domowego sosu pomidorowego.

Potrzebujesz:

  • 1 jajko,
  • mąka (wymieszana ze szczyptą soli),
  • woda,
  • (no i reszta, jakiś sos, czy inna omasta.. ale to już kiedy indziej).

Dobrze jest mieć drewniana łyżkę do mieszania ciasta; można tez maszyna, ale kto ma zdrowie..

  1. Nastawiasz gar posolonej wody, żeby była wrząca kiedy będzie czas na gotowanie.
  2. Jajko wrzucasz do sporej miski (zatrzymując w reku skorupkę).
  3. Wrzucasz łyżkę maki, rozcierasz z jajkiem.
  4. Wlewasz trochę wody, rozcierasz.
  5. See point (3)

Ta procedura ciągnie się ad neuseum; przerywasz ja na własne życzenie.  Albo już Ci się nie chce kręcić, albo ciasta jest dosyć..    ta nieokreśloność to właśnie urocza własność takich klusek: z tego samego jajka można zrobić tyle klusek, ile ci dziś potrzeba (nawet na 12 osób)..

Należy pamiętać, ze ich charakter zmienia się w miarę dodawania ilości wody i maki.  Im większa porcja, tym delikatniejsze (mniej twarde) kluski.  ale nie należy się martwic małą ilością – za twarde nigdy nie będą..

Produkt końcowy, kiedy przestajesz dodawać wodę i make, musi być dosyć gęsty  – nie lejący się.

Jeśli się leje, można oszukać i wyprodukować ‘lane kluski’, czyli to samo tyle że delikatniejsze, lane prosto z miski małym strumieniem do SPOKOJNIE WRZĄCEJ wody – nie może być gwałtownie wrząca bo się rozpadną na zupę. Do wytwornych zup często się takie kluski przygotowuje.

Teraz, wracając do kładzionych:  znów sprawa kładzenia łyżką (gorąca), ta sama procedura co w leniwych. Ważne, żeby w miarę równo (w czasie i w wymiarze)

Po wypłynięciu gotować jeszcze przez chwile – długość zależy wyłącznie od wymiaru kluski, jaki się udało osiągnąć. drobne są naturalnie bardziej wytworne, szybciej się gotują.. ale czasem nie ma czasu cyzelować

Te są w smaku mniej zdefiniowane, wiec trzeba je ubarwić. Ja lubię z sola, z domowym ostrym sosem pomidorowym, grzybowym.. anything.

This entry was posted in Various Dumplings / Kluski. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *