Buchty drożdżowe

IMG_0402Buchty śląskie, czasem znane jako kluski na parze, podawane są na gorąco  do mięsa pieczonego (wieprzowina z kapustą kiszoną, polędwica wołowa) lub na zimno z kompotem owocowym, powidłami, lub po prostu polane roztopionym masłem z cukrem i cynamonem. Na obrazku uwieczniono ich obecność wraz z duszonymi żeberkami wołowymi (szponder?).
Buchty wymagają dużego płaskiego garnka, ściereczki (bawełniana pieluszka wydaje się do tego celu znakomita) na nim zawieszonej, i sprytnej pokrywki, która pozwoli gotować je na parze bez przyciskania.. W tej roli występują często duże miski lub słoniowe patelnie. Mnie najbardziej pasuje jeden płaski garnek pokryty pieluszką i napełniony wodą, a na wierzch tej samej średnicy wyższy garnek, jako pokrywka.. Może nie zapomnę sfotografować następnym razem.

Na 6-8 porcji potrzebujesz

 • 50o g mąki
 • 1 szklankę mleka
 • 2 jajka
 • 3 łyżki stopionego masła
 • 30 g drożdży
 • 4 łyżki cukru
 • sól
 1. Delikatnie mieszasz ciepławe mleko, drożdże, 1 łyżkę mąki i płaską łyżkę cukru w sporej miseczce (ona będzie finalnym naczyniem, w którym rośnie ciasto).
 2. Naczynie z rozczynem ustawisz w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
 3. Ucieraj jajka z resztą cukru.
 4. Mąkę przesiej, po czym, na zmianę z jajami dodaj stopniowo do wyrośniętego rozczynu.
 5. Ciasto wyrabiaj łyżka drewnianą lub ręka tak długo, aż zacznie odchodzić od brzegów naczynia.
 6. Teraz dodaj letnie masło, szczyptę soli i dalej wyrabiaj.
 7. Po dokładnym wyrobieniu, “wyruszaniu”,  wyrównaj powierzchnie ciasta, przykryj czysta ściereczka i ustaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
 8. Gdy ciasto wyrośnie formuj okrągłe kluski wielkością zbliżone do pączków (można wycinać metalowym krążkiem lub szklanka?). Staraj se, żeby wszystkie ‘szwy’ były pod spodem, bo to pomoże uniknąć ‘pękania’ w dalszym dorastaniu drożdżowego ciasta. To robi się przez uformowanie grubego dosyć placuszka i ‘podwijanie’ kolejno brzegów po cięciwie.IMG_0399
 9. Kluski układaj na stolnicy oprószonej mąka, ponownie ustaw w ciepłym miejscu.
 10. Przygotuj szeroki garnek z wrzącą wodą, którego krawędzie pokrywa czysta płócienna ściereczka, mocno obwiązana sznurkiem.
 11. Gdy kluski zaczną rosnąć, upewnij się, ze woda wrze. Ułóż kluski na pieluszce, zachowując spore odstępy pomiędzy kluskami – będą jeszcze znacznie rosnąć.
 12. Przykryj przygotowanym drugim garnkiem albo wysoką pokrywką i gotuj, około 5 minut.
 13. Sprawdź, czy ugotowane (patyczek w środek?).
 14. Wyjmuj uważnie (szczypcami albo rękawiczkami) na ‘odsączającą kratkę’ (może ta,na której zwykle studzi cie ciasto).IMG_0400
This entry was posted in Various Dumplings / Kluski. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *