Szarlotka sypana

Bardzo łatwa do zrobienia, bez jajek i mleka (jest masło!), bez robotów kuchennych!. Chrupka na wierzchu, wilgotna w środku – troszkę jak Kentucky Fried Chicken?IMG_0121

Szarlotka jest bardzo smaczna na ciepło. Jeśli zostanie, następnego dnia góra odrobinę mięknie i łatwiej ją pokroić. Może wtedy nawet lepsza?

Można pobawić się konstruując szarlotkę wielowarstwową (sypkie-jabłka-sypkie-jabłka-sypkie…) jeśli ambicja pogania. Może jeszcze lepsza?  Więcej niż trzy-dwa może być troszkę ryzykowne, bo warstwa masła może na dno nie dotrzeć. Ale czy to ważne? Ktoś może odważnie spróbuje i da nam wszystkim znać.

Ta ma trzy warstwy sypkie i dwie warstwy jabłek:IMG_0120

Do mojej wysokiej tortownicy (22cm średnicy), przygotowałam

 • 300ml mąki
 • 300ml cukru
 • 300ml kaszy manny
 •  łyżeczka proszku do pieczenia
 • cynamon
 • ok. 1,5 kg jabłek
 • 100-150g masła na pokrywkę ciasta
 • łyżka masła i łyżka bułki tartej (albo kaszki manny) do smarowania tortownicy
 1. Tortownicę wysmarowała masłem, posypałam bułką tartą.
 2. Cukier, mąkę, kaszę i proszek do pieczenia do pieczenia dokładnie wymieszałam w szklanym dzbanku z podziałką.  Łatwiej mi z tego sypać w miarę równe trzy warstwy suchej mieszanki, pomiędzy warstwami jabłek. Można naturalnie kwestie dzielenia na trzy części traktować inaczej, wręcz ‘na oko’.
 3. Obrane jabłka utarłam na tarce o grubych oczkach.
 4. Nastawiłam piekarnik na 190C/375F.
 5. Łyżką rozsypałam na dnie pierwszą cześć (1/3) sypkich składników, potrząsałam delikatnie tortownicą, żeby sucha warstwa była w miarę równa.
 6. Na to połowę jabłek, delikatnie rozsmarowałam (wyrównałam) i posypałam odrobiną utartego cynamonu. U nas cynamon nie jest bardzo popularny, więc obchodzę się z nim ostrożnie.
 7. Na to druga warstwa sypkiego.
 8. Na to reszta jabłek.
 9. Na to pozostałą warstwę sypkiego.
 10. Wierzch szarlotki równomiernie przykryłam cienkimi plasterkami masła, tak żeby nie prześwitywała mąka z kaszą manną.IMG_0116
 11. Wstawiłam do piekarnika na około 45 minut (do zrumienienia)IMG_0117

Można dodatkowo każdą warstwę jabłek posypać cieniutko cukrem, a gotową szarlotkę oprószyć cukrem pudrem, alt to już tylko dla wyjątkowych sweet tooth creatures.

This entry was posted in All with apples / Głównie jabłka. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *