Sos selerowo migdałowy

Rekomenduję do grillowanych piersi kurczaka, do pieczonej ryby.. Lekko zmodyfikowany (z braku laku) okazał się też świetnym kompanem dla ‘podgrzanych’ kotletów z karkówki, które wczoraj były upieczone na bbq, a dziś, pokrojone i pozbawione kostek, zostały skonsumowane z radością w sosie i z pęczakiem (może trzeba było kluski?)IMG_0002

 • pęczek (główka?) selera pokrojonego w kostkę – świetnie można zastąpić utartym na grubej tarce prawdziwym, tradycyjnym selerem, jeśli kto woli – albo musi
 • 3 łyżki migdałów
 • 2 łyżki masła
 • śmietanka 18-proc. (można świetnie zastąpić  pól-na-pól kombinacją mleka homogenizowanego , czyli 3.2%, i słodkiej śmietanki do bicia)
 • 2 pokrojone w kostkę szalotki
 • sól, pieprz
 1. Na maśle podsmażasz migdały.
 2. Wyjmujesz migdały z garnka (patelni?) – to wymaga trochę cierpliwości i stosownych łyżek/cedzaków, ale warto spędzić te 30 sekund)
 3. Na gorące masło wsyp seler i szalotkę, spokojnie zamieszaj. Raczej na średnim ogniu..
 4. Dodaj sól i pieprz (sporo).
 5. Wymieszaj.
 6. Wlej śmietanę i duś, aż seler będzie miękki. Jeśli szukasz rzadkiego sosu, w którym się jakieś inne ciało zanurzy, śmietanki albo mieszanki mleczno-śmietankowej będzie więcej, niż w przypadku gęstego, podawanego obok piersi kurczaka albo grillowanej ryby.
 7. Posmakuj.. Sól, pieprz..
 8. Dodaj migdały.
This entry was posted in Sauces served hot / Sosy gorące. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *