Makaron domowy

Miałam w lodowce 4 żółtka, które trzeba było wykorzystać. Postanowiłam wrócić do czasów studenckich i zrobiłam domowy makaron. Najprościej i najtaniej, jeśli chodzi o wykorzystanie oczekujących żółtek albo jajek..

Dawniej brało się jajka, jakie były, i mąkę – tyle, ‘ile się wgniecie‘. Dzisiaj moja rekomendacja będzie taka:

Na 2 osoby weź

  • 3  jajka (albo 7 żółtek  – albo 6, i wtedy ostrożnie z mąką, raczej mniej niż więcej)
  • 3o0g mąki
  • odrobinkę soli.

Do wałkowania dobrze mieć pod ręką wałek i kilka garści mąki.  Do gotowania duży płaski garnek pełen wrzącej wody, sól, może łyżka oliwy dla fasonu, potem sitko albo durszlak.

A więc

  1. Na stolnicę wysypiesz mąkę
  2. W mące robisz dołek, wlewasz/wbijasz jajka i delikatnie zasypujesz je mąką.
  3. Memłasz rękami te mieszaninę aż do momentu, kiedy ciasto jest jednolite i daje się zewrzeć w kulkę. Turlając po stolnicy zbierasz resztki mąki, zgniatając ciasto dłońmi starasz się wmieszać wszystkie okruszki i włączyć je w jednorodną całośćTu widać, ze miałam trochę za dużo mąki (wystartowałam z 200 g zamiast 150g na osobę) i ratowałam się wodą – a we właściwej proporcji powinno być całkiem gładko.
  4. Podsypując stolnice i wałek mąką rozwałkuj cienki placek.
  5. Teraz ten placek tniesz na ulubione kształty makaronu. Ja bardzo lubię długie kluski, wiec powinnam zwinąć cały placek jak naleśnik i kroić – ale nie miałam pewności, czy będę gotować zaraz czy może nawet jutro – w tej sytuacji trzeba by było makaron wysuszyć i zabezpieczyć – łatwiej to zrobić z tradycyjną krajanką. Kroisz cały placek na paski, paski składasz jedne na drugim, kroisz w poprzek
  6. Jakkolwiek by nie kroić, trzeba pamiętać, ze makaron się sklei, jeśli nie przesypiemy warstw mąką lub jeśli nie rozrzucimy już pokrojonych kluseczek, żeby je rozwarstwić ile tylko się da.
  7. Teraz można już gotować.

Jeśli nie gotować, to  podsuszyć do gotowania jutro. Nie radzę długo przechowywać, łatwo gnije mimo pozornie starannego suszenia. Lepiej ugotować i przechować starannie zamknięty w lodówce.

 

This entry was posted in Various Dumplings / Kluski. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *