Buchty śląskie, czasem znane jako kluski na parze, podawane są na gorąco do mięsa pieczonego (wieprzowina z kapustą kiszoną, polędwica wołowa) lub na zimno z kompotem owocowym, powidłami, lub po prostu polane roztopionym masłem z cukrem i cynamonem. Na obrazku uwieczniono ich obecność wraz z duszonymi żeberkami wołowymi (szponder?).
Buchty wymagają dużego płaskiego garnka, ściereczki (bawełniana pieluszka wydaje się do tego celu znakomita) na nim zawieszonej, i sprytnej pokrywki, która pozwoli gotować je na parze bez przyciskania.. W tej roli występują często duże miski lub słoniowe patelnie. Mnie najbardziej pasuje jeden płaski garnek pokryty pieluszką i napełniony wodą, a na wierzch tej samej średnicy wyższy garnek, jako pokrywka.. Może nie zapomnę sfotografować następnym razem.
Na 6-8 porcji potrzebujesz
- 50o g mąki
- 1 szklankę mleka
- 2 jajka
- 3 łyżki stopionego masła
- 30 g drożdży
- 4 łyżki cukru
- sól
- Delikatnie mieszasz ciepławe mleko, drożdże, 1 łyżkę mąki i płaską łyżkę cukru w sporej miseczce (ona będzie finalnym naczyniem, w którym rośnie ciasto).
- Naczynie z rozczynem ustawisz w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
- Ucieraj jajka z resztą cukru.
- Mąkę przesiej, po czym, na zmianę z jajami dodaj stopniowo do wyrośniętego rozczynu.
- Ciasto wyrabiaj łyżka drewnianą lub ręka tak długo, aż zacznie odchodzić od brzegów naczynia.
- Teraz dodaj letnie masło, szczyptę soli i dalej wyrabiaj.
- Po dokładnym wyrobieniu, “wyruszaniu”, wyrównaj powierzchnie ciasta, przykryj czysta ściereczka i ustaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
- Gdy ciasto wyrośnie formuj okrągłe kluski wielkością zbliżone do pączków (można wycinać metalowym krążkiem lub szklanka?). Staraj se, żeby wszystkie ‘szwy’ były pod spodem, bo to pomoże uniknąć ‘pękania’ w dalszym dorastaniu drożdżowego ciasta. To robi się przez uformowanie grubego dosyć placuszka i ‘podwijanie’ kolejno brzegów po cięciwie.
- Kluski układaj na stolnicy oprószonej mąka, ponownie ustaw w ciepłym miejscu.
- Przygotuj szeroki garnek z wrzącą wodą, którego krawędzie pokrywa czysta płócienna ściereczka, mocno obwiązana sznurkiem.
- Gdy kluski zaczną rosnąć, upewnij się, ze woda wrze. Ułóż kluski na pieluszce, zachowując spore odstępy pomiędzy kluskami – będą jeszcze znacznie rosnąć.
- Przykryj przygotowanym drugim garnkiem albo wysoką pokrywką i gotuj, około 5 minut.
- Sprawdź, czy ugotowane (patyczek w środek?).
- Wyjmuj uważnie (szczypcami albo rękawiczkami) na ‘odsączającą kratkę’ (może ta,na której zwykle studzi cie ciasto).