Tort bezowy (kawowy albo różany) Wojtka

Zaczęło się od prób zmałpowania tortu mocca Izy – ale tort Wojtka powoli ewoluuje w coś całkiem innego. Na razie tort kawowy:

  • 3 krążki bezowe – robiliśmy równo ilość  cukru na objętość białek, sypane od razu razem, bite długo dużą maszyną. Koniec bicia wtedy, kiedy ‘lejek’ w pianie poniżej drucianego ubijacza znika bez śladu, pozostawiając prawie płaską powierzchnię.  Jeden krążek zabiera 5 białek. Iza mówi, że niezbędne jest półtorej szklanki cukru na szklankę białek, lub więcej nawet, żeby bezy były niewsiąkliwe i sztywne, inaczej klapną od śmietanki. Trochę rzeczywiście klapnęły, ale nie popsuło to smaku, ani specjalnie wyglądu.  Iza nie ma racji, bo i tak tort jest za słodki, a białka i cukier w jednakowej proporcji objętościowej dają zupełnie dobrą konsystencję tortu, który ładnie się kroi długim, cienkim nożem.
  • Ponad litr śmietanki – wchodzi do maszyny spokojnie – zacząć bić połowę samej śmietanki i dodać drugą połowę z
  • 6 solidnymi  łyżeczkami rozpuszczalnej kawy, rozbełtanymi w nieubitej śmietance.
  • Posypać płatkami migdałów prażonych uprzednio.
  • Wstawić do zamrażalnika nieśmierdzącego.

Następne eksperymenty podobno będą z różą. Ciekłą gęstą zawiesinę z płatków róży  rozprowadzić w małej ilości śmietanki, wlać do reszty pod koniec ubijania.

Tort różany Mark I:

130 g utartych płatków róży (firmy “Polska Róża”)  rozcieńczono do objętości 200 ml syropem truskawkowym. Rozbełtano z 150 ml śmietanki i powoli dodawano do ubitego litra śmietanki, dalej ubijając. Wyszło za słodkie i nadzwyczajnie wschodnie w smaku.

Tort turecko-libański. Następnym razem trzeba będzie dać 70 ml płatków, bez syropu do 1.4 l śmietanki.  Trzeba znaleźć jakieś inne smaki, bo koncept z różą pokazał, ze taki tort bezowy jest szybkim rozwiązaniem na wytworny deser, jeśli się ma zamknięte krążki bezowe w szczelnym pudle tortowym.  Wersja ostateczna tortu różanego przy następnej okazji.

Errata:     Tort Różany Wojtka Mark V+      (23 Lipca 2020)

Śmietanki trzeba użyć ok. 1200 ml. Do tego roztwór różany mleczny- gesty, gładki milkshake 150 ml

Śmietanka Lactantia plus śmietanka Selection (Metro brand) spisują się gorzej, niż śmietanka Sealtest, która wciąż ładnie ubija się po rozcieńczeniu mlekiem w proporcji 9 :1.

Płatki Róży Ucierane z Cukrem f-my Krakowski Kredens są mniej wydajne od konfitur innych firm a może i nawet Krakowskiego Kredensu. Płatków Ucieranych można śmiało użyć 130 gramów, podczas gdy najlepszych konfitur upadłej już Polskiej Róży wystarczało 60-70 gramów.

Posypywanie pistacjami wymaga dalszych usprawnień. Wydaje się, ze perskie, czy libańskie pistacje są mniejsze i smaczniejsze, niż te, kupione w Metro, czy Costco.

This entry was posted in Festive Torts / Torty and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *