Pączuszki z twarożkiem

Śmieszne, małe krewniaczki niegdyś popularnych racuchów – ale jakoś delikatniejsze. Początkowo napuchnięte, okrąglutkie, ze czasem tracą chrupki kszałt – to normalne – ale nie tracą świeżosci i smaku.

Z tej porcji wyszło około 50 małych nie całkiem okrągłych pączuszków:

 • 300 g twarożku lub ricotty (ja używam 15% Bakers Cream Cheese, z braku laku)
 • 3 jajka
 • 115 g mąki
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
 • szczypta soli
 • pół łyżeczki cynamonu
 • 2 łyżki cukru pudru
 • pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
 • olej do smażenia – kusi bardzo, zeby spróbować smażyć na dobrym smalcu, jeśli sie ma – spróbuję nastepnym razem. Tłuszczu musi być dosyć dużo, tak, żeby wrzucone nań kąski ciasta pływały..  Pozostalości po zakończeniu smażenia powinno sie dać odzyskać i użyć do innych smażeń w przyszłości.
 • cukier puder do posypania

Sprawa jest prosta, tylko trzeba załapać rytm, pilnować oleju, żeby nie byl za gorący, i mieć dwie malutkie łyżczki do nakładania ciasta.. potem to już lokalna sprawnośc i cierpliwość. Też przydaje się tolerancja na zbliżone do siebie kształty i wymiary..

A więc:

 1. Odmierz wszystkie suche składniki do jednej miseczki, zmieszaj, obok postaw esencje waniliową. Może warto i tę od razu odmierzyć (ale nie mieszać z resztą), bo w ogniu walki może sie omsknąć buteleczka i wlejesz nie tyle, ile trzeba (zdarzyło mi się, niestety).
 2. Ubij twarożek z jajkami na gładko
 3. Postaw płaski niewielki garnek lub patelnie na palniku, wlej olej (lub smalec) i rozpocznij rozgrzewanie, raczej na średnim ogniu, bez presji.
 4. Do gładkiej masy dodaj suchą mieszankę, wlej wanilię, i mieszaj.
 5. Kiedy ciasto jest gotowe (jednolite, z grubsza), przygotuj jakieś płaskie talerze-tacki, pokryte ręcznikiem papierowym, który pomoże wyssać zbędny tłuszcz z paczków.
 6. Tu zaczyna się najtrudniejsza część procesu: na gorący olej wrzucisz łyżeczkę ciasta. Ja znalazłam, że robię to z powodzeniem dwoma łyżeczkami – jedna ma na sobie ciasto, drugą to ciasto spycham do kąpieli.  Kiedy starałam sie robić wszystko jedną reką i jedną łyżeczką, moje klusko-pączki były bardzo niekształtne i miały nieskończoną ilość grubych ‘wąsów’.  Nakładając trzeba starać się, żeby pojedyńcze ‘kluski’ były małe, bo znacznie rosną w gotowaniu.
 7. Po wrzuceniu jednej kluski spróbuj szybko wrzucić drugą, i trzecią.. aż powierzchnia oleju jest wykorzystana.
 8. Obserwuj zachowanie swoich kluseczek – trzeba je smażyć z obu stron, więc po pierwszej minucie może trzeba zacząc calą porcję przewracać. Wszystko odbywa się w średniej temperaturze, by pączki zdążyły ‘dojść’ w środku.
 9. Cały okres smażenia jest bardzo krótki – moze 2-3 minuty na jedną serię, Najlepiej na próbę wyciągnąć jednego i zajrzeć do środka (UWAGA, gorące!)
 10. Najlepiej łyżką cedzakową, wyciągasz wszystkie na przygotowane talerze z ręcznikiem papierowym, i wrzucasz do garnka następne.
 11. Kiedy wszystko usmażone, oddychasz z ulgą – może przełożysz podsuszone delicje na inne, czyściejsze tacki, i posypiesz cukrem-pudrem. Ja je wciąż trzymam na warstwie papieru, aż do podania na stół.. jakos..Olej pozostały po smażeniu zlewam przes gęste sitko (albo filtr z ręcznika papierowego) i lejek do butelki czy słoika i chowam do wykorzystania przy następnym smażeniu.

 

This entry was posted in Soup partners / Rozmaite moze dodatki do zup, tez. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *