Nugat

Nugat

Zrobilismy 4/3 tej porcji (mialam 8 bialek). Wyszlo nugatow na pulk wojska – cala paczka duzych, prostokątnym wafli od muzułmanów   (czyli chyba 2 ½ podwojnego arkusza..?). Gotowanie na parze w duzej (najwiekszej) misce stalowej, na garnku do pressure cooking, bo inne nie pasowaly.. bardzo klopotliwe pod koniec, kiedy trzeba zdjąć z ognia i wylac na wafle..

Nastepujace obserwacje:

1.       Początkowy syrop, robiony w microwave, nie potrzebuje tyle wody, ile podali; wydaje się, ze ½ szklanki to swiat i ludzie

2.       Trzeba koniecznie wyczekac gęstnienie syropu w obu cyklach (przed i po dodaniu miodu)

3.       Po wystawieniu bialek na pare mialam tak duzo substancji do bicia, ze motylki mojego robota były w niebezpieczenstwie zanurzenia.. to znaczy nie należy robic wiecej niż 1 porcje (6 bialek) – i tak będzie duzo

4.       Ten pierwszy nugat nie bardzo stanal – probujemy go zmrozic, i udac, ze ta k trzeba (pociety na malutkie porcyjki)

  • 40 dag cukru
  • 30 dag miodu (najlepszy gryczany)
  • 6 białek
  • 1 łyżka octu 6-proc.
  • 1/2 kg łuskanych orzechów włoskich, laskowych lub arachidowych
  • 2 wafle

1.       Orzechy siekamy.

2.       Cukier zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, dodajemy ocet i gotujemy bardzo gęsty syrop ‘do piórka’ – ma być tak gęsty, że spuszczona z łyżki kropla prawie się nie rozlewa, a na łyżce zostaje stercząca jak piórko resztka syropu.

3.       Do syropu wlewamy miód (jeśli miód jest scukrzony, musimy go najpierw rozpuścić – wstawiamy słoik z miodem do garnka z gorącą wodą) i znów wygotowujemy do ‘do piórka’.

4.       Z białek ubijamy w dużej misce sztywną pianę.

5.       Miskę z pianą stawiamy na garnku z gotującą się wodą i dalej ubijamy na parze, wlewając cienkim strumieniem syrop.

6.       Ubijamy do czasu, aż masa zgęstnieje i zacznie odrywać się od trzepaczki.

7.       Wtedy dodajemy orzechy i dobrze mieszamy łyżką.

8.       Smarujemy masą wafel, przykrywamy drugim waflem i przyciskamy deseczką.

9.       Na drugi dzień kroimy na kawałki cienkim, zwilżonym wodą nożem.

 

This entry was posted in Other fantastic cookies / Inne pyszne słodkie. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *