Nalewka ze śliwek

Proporcje trzeba dobrać wedle swoich upodobań. Ważne jest to, że działamy cukrem najpierw, odwadniamy owoce, dopiero potem wprowadzamy alkohol do soku i do owoców..

Ważne, żeby cukru nie było za dużo – przesłodzone słodkie nalewki bywają wręcz odpychające. Ale też pilnuj, żeby nie było za mało, bo proces odwadniania śliwek jest mniej skuteczny, i proces “przegryzania” znacznie wolniejszy.. W sumie chcesz, żeby naczynie, w którym śliwki zanurzysz w cukrze, było łatwe do oglądania i potencjalnego mieszania . Ja staram się używać duże słoje, 4-5 litrów, które zakręcam i mogę potrząsnąć zawartością, jeśli chcę jakoś wymieszać zawartość w trakcie procesu.

Trzeba liczyć jakieś 18 miesięcy na spokojne wykończenie – może więcej. Ostatni sezon (lato 2012) był wyjątkowy – lato bardzo gorące i bardzo suche – i trochę się cykl pierwszej fermentacji zamieszał – ale przez lata sprawdzone etapy są z grubsza poprawne.

Tyle miałam ostatnio:

  • 2,7 kg dojrzałych węgierek,
  • 1,3 kg cukru,
  • 1 litr spirytusu,
  • 600 ml wódki,
  • kilka rodzynek,
  • może, opcjonalnie,  jakaś inna śliwka (brzoskwinia? kilka suszonych śliwek?).

Z tej ilości mam teraz 3,5 l pięknego rdzawo-różowego płynu, który dojrzewa w ukryciu.

  1. Umyte śliwki przekroić; usunąć pestki, ale zostawić kilka pestek (może 10?).
  2. Naładować owoce do słoja.
  3. Zasypać wszystko cukrem, zapisać datę i odstawić, nie dłużej niż 3 tygodnie.
  4. Zaglądać co kilka dni, może czasem poturlać naczynie, żeby wymieszać pozostałe kryształki cukru z pojawiającym się sokiem.
  5. Kiedy cukier jest całkiem rozpuszczony(*), zlać syrop i wymieszać z wódką. Zapisać datę. Odstawić.
  6. Odzyskane śliwki zalać  spirytusem. Zapisać datę. Odstawić.
  7. Po 4-5 tygodniach znów odlać owoce, zabezpieczyć – będą bardzo mile witane jako dodatek do deserów, ciast, jako materiał na ‘śliwki w czekoladzie’.
  8. Uzyskany z odlania owoców płyn zmieszać  z wódczaną nalewką. Można teraz przelać do butelek na czas ‘przegryzania’, albo kontynuować  w jednym wielkim naczyniu. Zapisać datę.
  9. Odstawić płyn do trudno dostępnego kąta i czekać – co najmniej 6 miesięcy, ale lepiej rok..
  10. Teraz na pewno rozlać do butelek; pojawiający się osad można przefiltrować przez bibułę – ale jest on organiczną częścią nalewki, który można próbować ominąć zlewając nalewkę delikatnie do karafki-kieliszków-gardła. Otherwise polubić.

(*) trzeba tez uważać na jakiekolwiek oznaki fermentacji – zmiana zapachu, koloru, bąbelki gazu. Jeśli się to pojawi, natychmiast zlewać syrop i mieszać z alkoholem. Miałam taki przypadek w sierpniu 2012, kiedy już po 5 dniach zaczęło się troszkę burzyć w słoiku i pachnieć alkoholem. Zlałam wiec i postępowałam dalej. Chyba udało się złapać w porę..

This entry was posted in Drinks / Napoje and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *