skąd ten szkic pochodzi? niestety nie mam pojęcia, chyba z kuchni Wysokich Obcasów, bardzo dawno.. W każdym razie oddaje honor komu się należy..
Obrazki poniżej ilustruj polentę z szałwią i uprażonymi nasionkami słonecznika. Po upieczeniu w piekarniku (grill nie działał):przed dopiekaniem:Zawsze w proporcji kaszka do wody (albo mleka) jak 1:3
Na gotującą, osoloną wodę sypie się kaszkę stopniowo, ciągle mieszając, by nie powstały grudki. Gotuje się ją powoli, nie ustając w mieszaniu i wskazane jest, by robić to drewnianym kołkiem. Garnek miedziany i otwarte palenisko to dodatkowe atrybuty czyniące polentę ukochanissimą. Polenta strzela gorącymi bąblami, ogień musi być mały, a garnek głęboki. Gdy kaszka zgęstnieje i zaczyna odrywać się od ścianek, jest gotowa.
Przyprawy najlepiej przygotować zawczasu na patelni. Kombinacji jest mnóstwo: można zeszklić czosnek z chili i dodać drobniutko posiekany rozmaryn albo podsmażyć cebulkę, świeży lubczyk, tłuczony pieprz i ziele angielskie, albo uprażyć pestki dyni, zmieszać je z utartą skórką pomarańczy i gałką muszkatołową, albo zrumienić na maśle pory z czosnkiem i liśćmi szałwii. Polecam do eksperymentów koper włoski, pestki słonecznika, duszone suszone grzyby, usmażony boczek, drobno pokrojoną sezonowaną szynkę lub salami, siekaną natkę pietruszki, orzechy pinii i czarny sezam.
Kiedy kasza w garnku jest już prawie gotowa, dodajemy przyprawy, mieszamy i gotujemy jeszcze chwilę. Gdy zaczyna z wierzchu przysychać, wylewamy masę na płaską blachę, półmisek lub deskę, wyrównujemy powierzchnię mokrym nożem i odstawiamy do ostudzenia. Polenta ścina się, scala i możemy kroić ją dowolnie – w kwadraty, koła, trójkąty lub kostki. Przed podaniem podgrzewamy ją ponownie na patelni, grillu lub w piekarniku, a ona nabiera apetycznych rumieńców i chrupiącej skórki i na talerzu kusi apetycznie.
Polenta z rozmarynem i chili
- 1 szklanka polenty,
- 3 szklanki wody,
- 4-6 łyżek oliwy,
- 8 ząbków czosnku,
- 4 gałązki rozmarynu,
- sól, pieprz,
- kruszone chili,
- kozi twarożek,
- czerwony pieprz,
- masło lub oliwa do smażenia
Zagotować wodę w garnku, posolić. Stopniowo wsypywać do niej kaszkę kukurydzianą, mieszać intensywnie. Zmniejszyć gaz, gotować powoli, mieszając regularnie. Na patelni zeszklić posiekany czosnek, dodać chili i pocięte nożyczkami igiełki rozmarynu. Gdy polenta zgęstnieje i zacznie odrywać się od ścianek garnka, dodać przyprawy z patelni, zamieszać. Następnie dodać do smaku pieprz i sól, jeszcze chwilę gotować. Wylać na płaski talerz, wyrównać powierzchnię mokrym nożem, ostudzić.
Pokroić w kostki, usmażyć je na gorącym tłuszczu, ozdobić kozim twarożkiem oraz czerwonym pieprzem i podawać jako finger food. Większe kawałki usmażone lub upieczone, posypane parmezanem są świetnym dodatkiem do ryby lub głównym daniem do zimowej sałaty.
Polenta z parmezanem
- 1 szklanka polenty,
- 3 szklanki mleka,
- 1 szklanka tartego sera, parmezanu lub grana padano,
- suszony tymianek,
- sól i pieprz
- posiekane liście szałwii i masło
Zagotować w garnku mleko, stopniowo wsypywać polentę, ciągle mieszając. Zmniejszyć ogień. Gotować powoli, mieszać. Gdy mocno zgęstnieje, wsypać parmezan, dobrze wymieszać. Doprawić do smaku solą, pieprzem i suszonym tymiankiem drobno roztartym w palcach lub szałwią przysmażoną na maśle. Wylać masę na blachę 20×20 cm, odstawić do ostygnięcia. Gdy ostygnie i się scali, pokroić na kwadraty i grillować lub opiekać na grillowej patelni. Podawać do mięsa.