Prościutki wspaniały deser malinowy

Myślę, że inne owoce tez się powinny tu świetnie sprawdzić, szczególnie  te o wyraźnym smaku i charakterze (wiśnie? dojrzałe śliwki węgierki, dojrzale pigwy – sky is the limit.) Będę eksperymentować i donosić o wynikach.IMG_0042

Kiedy oswoisz się z koncepcja, ta legumina to fraszka – ale trzeba kilka razy spróbować – szczególnie kiedy dochodzi do mieszania syropu z ubitymi białkami – trzeba trafić nie tylko moment, ale i proporcje obu substancji. Mój ostatni eksperyment pokazał,  że za dużo było syropu i nie pomieszało się wszystko tak czysto, jak mogło i jak zazwyczaj się dzieje (fotografa przy tym nie ma, naturalnie).

Ponieważ mieszanka nie zawiera żadnych produktow mlecznych a ma w sobie dużo babelkow powietrza,  nie powinna nigdy zamarznac na twardy lód.

Dla 6 porcji, około 200 ml każda. przygotujemy

  • 400g świeżych malin
  • 150g cukru
  • 4 białka
  • Opcja, ale zalecana:  świeże owoce do przybrania (maliny, jeżyny, jagody, pokrojone winogrona?)

Syrop malinowy:

  1. W ciężkim rondelku, na średnim ogniu,  rozgrzej maliny i 100g cukru.
  2. Rozgnieć maliny drewnianą łyżką, pozwól pomaleńku bulgotać przez minutę lub dwie.
  3. Kiedy owoce rozgrzane i cukier rozpuszczony, przeciśnij całość przez gęste sitk0, wyciskając starannie sok. Pestki i resztę wyrzuć. Powinno zostać około 250 ml gęstego syropu.
  4. Pozostaw syrop na kilka minut do ostudzenia – nie koniecznie do całkiem zimnego.

Teraz zabieramy się do białek:

  1. Potrzebujemy naczynie stosowne do gotowania na parze. Może być zwykła metalowa miska, która pasuje ciasno do garnka z wodą, ale nie dotyka dnem powierzchni wody. Garnek stoi ma palniku, woda wrze.
  2. Do tej miski wsypujemy pozostały cukier i wlewamy białka. Woda w garnku wrze.
  3. Drucianą trzepaczką (albo mikserem elektrycznym) ubijasz białka tylko do momentu, kiedy cukier się rozpuści, a białka troszkę podgrzeją. Powinno na to z grubsza wystarczyć minuta.
  4. Zestawiamy miskę z wrzącej pary – może ustawiamy na innej misce lub garnku, i dalej ubijamy, już tu najlepiej elektrycznym mikserem, bez podgrzewania,  ze 3 minuty – aż białka naprawdę zesztywnieją.
  5. Teraz szybko ale delikatnie wmieszamy do białek syrop malinowy, najlepiej już drewnianą albo silikonową szpatułką.
  6. Przykładamy masę do jednego lub kilku naczynek deserowych i ładujemy do zamrażalnika, na co najmniej 2 godziny, ale nie na dłużej niż 3 dni.

Przed podaniem udekoruj owocami, może listkiem mięty?

This entry was posted in Other stuff / Inne owoce and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *