Ghee – klarowane masło

Ghee uzyskuje się poprzez bardzo powolne podgrzewanie masła, aż do odparowania wody i oddzielenia substancji stałych. W rezultacie powstaje “płynne złoto” – tłuszcz o bursztynowej barwie, orzechowym aromacie i delikatnym smaku.

Ghee można podgrzewać do dużo wyższych temperatur niż inne tłuszcze, bez obawy, że się przypali. Zwyczajne potrawy, takie jak naleśniki czy frytki, usmażone na ghee nabierają wyjątkowego orzechowego smaku. Większość przypraw dopiero uprażona na ghee objawia swój prawdziwy aromat.

Aby otrzymać 1 litr ghee, weź 6 kostek masła extra, jak najświeższego.

  1. Roztop je w dużym, najlepiej pięciolitrowym garnku o grubym dnie.
  2. Gdy zacznie kipieć, a na powierzchni utworzy się biała piana, zmniejsz ogień do minimum.
  3. Kiedy piana trochę opadnie, łyżką cedzakową zbierz to, co zostanie na powierzchni. Będzie to najczęściej śmietana, różnego rodzaju białka i zanieczyszczenia, stanowiące naturalne składniki każdego masła. Te, które nie wypłyną na powierzchnię, powoli zaczną osadzać się na dnie garnka.
  4. Gotuj masło ok. 30 minut, cały czas zbierając to, co wypływa. Uważaj, aby nie przypalić masła (dlatego ogień cały czas musi być jak najmniejszy), bo ghee zrobi się ciemnobrązowe i będzie gorzkie.
  5. Kiedy ghee będzie już gotowe, czyli stanie się przezroczyste, złociste, o orzechowym zapachu, wyłącz ogień.
  6. Po ok. 10 minut, gdy trochę ostygnie, przelej je przez sitko wyłożone gazą i pozostaw w odkrytym naczyniu do stężenia.

Można je przechowywać w plastikowym pojemniku w lodówce lub w słoikach czy glinianych garnkach w piwnicy (nawet do dwóch lat!).

Ghee (jeżeli się nie przypali) można używać do smażenia wielokrotnie, najlepiej jednak po każdym użyciu przefiltrować je przez parę warstw papierowych ręczników.

Pianę z klarowania masła można wykorzystać do zup i sosów lub pieczenia (np: ciasteczka maślane).

 

 

 

 

This entry was posted in Miscellaneous stuff / Pozostałe Rozmaitości. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *